Összeállítás készült: így fejlődött a Magyar Honvédség az elmúlt években

2024. december 27. 12:27

Földön, vízen és levegőben is óriási fejlődésen megy keresztül a Magyar Honvédség.

2024. december 27. 12:27
null

Orbán Viktor az év végén tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján elmondta, a magyar gazdaságot tüdőn lőné, amennyiben a GDP öt százalékát kéne honvédelemre fordítania. Az utóbbi években a kormány felpörgette a haderő fejlesztését, hogy elérje a NATO elvárásának megfelelő szintet, így olyan korszerűsítés ment végbe, amire már nagyon rég nem volt példa. A jelenések szerint Európa második legdinamikusabb haderőfejlesztése zajlik hazánkban, melynek része az is, hogy újra van fegyveriparunk. 

Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő a Magyar Nemzetnek elmondta, az utóbbi hét évben már hat fegyvergyár épült Magyarországon, köztük Európa legmodernebb és egyik legnagyobb lőszergyára is. Mint ismert, a fegyvergyárak mindegyike vagy NATO-szövetséges cégével vegyesvállalat, vagy izraeli kooperáció. 

A Magyar Nemzet gyűjtése szerint a tatai dandárhoz a meglévők mellé további Leopard 2A7 harckocsik, Wisent 2 műszaki vontató harcjárművek és egy PzH 2000 önjáró tüzérségi löveg érkezett. A NATO-nak felajánlott nehézdandár gerincét jelentő, legmodernebb Leopard 2A7HU harckocsikból tavaly ilyenkor még csak öt volt Tatán, azonban idén decemberre a beérkezett új Leopard 2-esek száma 33-ra emelkedett. Meg kell jegyezni, hogy a dandárnál még 12 darab korábbi, felújított Leopard 2A4HU is szolgál, nem beszélve a T–72-esekről.

A PzH2000-esből egy darab érkezett, ezzel teljessé vált a tatai páncélozott önjáró tüzérosztály. Az ezred szintű alegységben a világ egyik legmodernebb lánctalpas tüzérségi eszközéből 24 darab szolgál. Három éven belül ráadásul a Leopard 2-es alvázára épülő műszaki mentő és hídvető lánctalpasok is érkeznek a honi hadsereghez. A megrendelt öt Wisent 2HU-ból már két darab, a három Leguan 2HU hídvető harcjárműből pedig már legalább egy megérkezett. A tatai bázison idén nagy volt a mozgás év végén is, ugyanis novemberben újabb 15 Gidrán páncélozott terepjáró harcjármű érkezett a honvédséghez. Ezek már elérték a korábban tervezett darabszámot, 48 teljesít belőlük szolgálatot. 

A tüzéreknél 38 különböző konfigurációjú, a lövészeknél tíz Gidrán található. 

A gyalogsági harcjárművek terén sincs okunk szégyenkezni, ugyanis folyamatosan érkeznek a Lynx KF41 járművek Hódmezővásárhelyre, az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandárhoz. A több mint kétszáz darab Lynx nagyobb része a Rheinmetall zalaegerszegi üzemében készül.

Ugyancsak folyamatosan érkeznek a légierőhöz a megrendelt Airbus H225M közepes katonai helikopterek is. Mint ismert, tavaly ilyenkor még csak hat darab volt Szolnokon, azonban néhány héttel ezelőtt a legutóbbi két H225M helikopter megérkezésével megrendelt 16-ból már 14 a Magyar Honvédségnél van. Szeptemberben érkezett meg hazánkba a brazil Embraer-től rendelt KC-390-esek. Korábban még nem voltak ilyen teherszállító gépei a magyar légierőnek. 

Idén a nyár legelején adták át a Magyar Honvédség új, az izraeli IAI ELTA cég és a Rheinmetall Canada által gyártott ELM–2084 típusú mobil, háromdimenziós, réskitöltő radarját az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ laktanyájában, Veszprémben. A megrendelt tizenegy komplexum mindegyike három eszközből: antennarendszerből, hadműveleti-kezelői kabinból, és az áramellátást biztosító rendszerből áll. Idén február 23-án szerződés született a 2026 után magyar állam tulajdonába kerülő eddig lízingelt 14 Gripen repülőgép műszaki támogatásának 2036-ig történő meghosszabbításáról. A megállapodás értelmében négy darab együléses Gripen C vadászrepülővel bővül a vadászgépflottánk 2025–26 között.

Az idén tovább folytatódott a toborzókampány a honvédséghez, amelynek sikerét jól mutatja, hogy két nap alatt közel ötszáz fiatal szerelt fel februárban a tatai MH. Klapka György 1. Páncélosdandárhoz, augusztusban pedig a Lynx KF–41 típusú páncélozott harcjármű legénységi kiképzésére több mint hetvenen vonultak be Hódmezővásárhelyen az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandárhoz. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter felhívta a figyelmet, néhány hónap alatt 3500 magyar fiatal csatlakozott a területvédelmi erőkhöz, és folyamatos a kiképzésük.

Nyitókép: Kisbenedek Atitla/AFP

 

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nemecsekerno_007
2024. december 28. 09:38
Hungary-In-Flamesnemecsekerno_007 2024. december 27. 13:15 ,,Ne erőltesd, Orbán…,, Kurva anyád.
contractor-2
2024. december 27. 18:55
Amik érkeznek azok mind 2020 előtt megrendelt eszközök, 2020 óta viszont semmi újat nem rendeltünk, talán csak azt a 4 db használt Gripent, amelyek majd valamikor megérkeznek. A rakéta tüzérségből (Himars, K239 Chunmoo stb.) sem lett semmi, sem koreait, sem amerikait nem rendeltünk. Igazából ez eddig egy modern, minimalista hadsereg - "show and tell" típusú, hogy lássák a szomszédok, hogy van valamink.
lecsokolbasz-2
2024. december 27. 18:17
Akitlosz A magyar hadseregnek mindig azt kell nézni, hogy milyen erősek a szomszédaink hadserege. Szlovákia, Szerbia, Románia, Ukrajna, Ausztria stb. Ehhez képest kell a hadsereget beállítani
Akitlosz
2024. december 27. 15:15
A magyar haderő hány kilométer hosszú frontot lenne képes tartani és mennyi ideig? És annyi elegendő?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!